Posted in

Jak ČIČI pomáhá opuštěným kočkám?

Bára s Mikešem 1997

Proč ČIČI pomáhá opuštěným kočkám?

Už od začátku nám bylo jasné, že chceme projektem ČIČI pomáhat. K zaměření naší pomoci nám byl opět inspirací příběh našeho Mikeše (alias ČIČI), který byl původem z venkova. A jak to tak bývá, život se tam s kočkami moc nemazlí. Mikeš byl naštěstí šikula a díky tomu, že si ochočil Bářina tatínka, získal tím jak milující rodinu, tak i domov na celý život. 🙂

Jsme si dobře vědomi, že je mnoho koček “bezdomovců“ a i přes to, že bychom si je nejraději všechny vzali k sobě, bohužel nemůžeme. A tak jsme vymysleli formu finanční pomoci, kterou budeme dále rozvíjet – z prodeje jedné ČIČI půjde 10 % ze zisku na opuštěné kočky, aby i ony mohly mít šanci na nalezení svého milujícího domova!

Proč Projekt Hope?

Projekt Hope z.s. se stará o puštěné kočky i pejsky
Péče o ty nejmenší • Depozitum Mléčný krok

Hledali jsme organizaci se zaměřením na pomoc kočkám, která by měla srdce i rozum na pravém místě. Objevili jsme stránky Depozita Mléčný krok, které je součástí Projektu Hope z.s. Kočičí máma Petra nás zaujala nejprve příspěvky s péčí o koťata a poté svým vlastním příběhem – i přes vážné zdravotní problémy se stará o spoustu kočičích svěřenců. Z každého jejího příspěvku i videa čišela láska a oddanost a nám bylo hned jasné, že přesně tohle jsme hledali!

Jak Projekt Hope pomáhá kočkám?

První složkou je dočasná péče, ve které kočky žijí bok po boku v domácím prostředí s jejich opatrovnicemi = tetami. To je pro nemocná, plachá, nebo v minulosti týraná zvířata často jedinou nadějí na šťastnější budoucnost. Díky této zkušenosti znovu získávají důvěru k lidem a socializují se s ostatními kočkami (či jinými zvířecími kamarády :)).

Domácí péče se vším všudy • Depozitum u Šimona

Kočky jsou po přijetí do péče ošetřeny, naočkovány a vykastrovány. Tety se poté snaží pro své svěřence najít ty nejvhodnější domovy. Některé však nemohou být například ze zdravotních důvodů umístěny, a tak musí zůstat doživotní v péči tet. Tyto kočičky je ale možno si adoptovat virtuálně, a tak se může i třeba silný alergik stát hrdým kočičím kmotrem či kmotrou! 🙂

Jak to chodí u veterináře • Depozitum u Šimona

Kastrační program se zaměřuje na kastrace koček z lokalit, kde se nekontrolovaně množí (sklady, zahrádkářské kolonie atd.). Hrdinné tety se vydávají na odchyt divokých koček, které jsou poté vykastrovány a umístěny do nových domovů nebo jsou vráceny zpět do jejich lokality.

Kdo za projektem stojí?

Vilma a Jana – srdce projektu. Vilma, kočičí teta a místopředsedkyně spolku. Od malička pejskařka se ke kočkám dostala díky náhodně nalezenému černému koťátku. Jana, pejskařka tělem i duší. Předsedkyně spolku a psí teta. Spolu s nimi pak ještě pár příležitostných dočaskových tet.

Depozitum Mléčný krok

Petra se stará se zejména o koťata. Má léta zkušeností, dokázala už mnoho zázraků a když je třeba, je schopná kvůli svým svěřencům vyrazit na veterinu v jakoukoliv noční hodinu!

Novopečená kočičí máma • Depozitum Mléčný krok
Modroočko 🙂 • Depozitum Mléčný krok

Depozitum u Šimona

Depozitum u Šimona má na starosti dospělé kočky, častokrát nalezence s neuvěřitelnými příběhy. Veselou částí každého příjmu je výběr jmen novým kočičím spolubydlícím, který nás vždy rozveselí! 🙂

Kočičky z domácí “množírny“ • Depozitum u Šimona
Krásná “bezocásková“ kočička Máňa • Depozitum u Šimona

Jak je tento projekt financován?

Od dárců a z vlastních prostředků. Mimo vlastních financí je samozřejmostí velká časová i prostorová náročnost. Výsledkem je ale mnohem větší úspěšnost umístění svěřených koček do nových domovů, což za to rozhodně stojí! 🙂

Kolik koček se je v jedné dočasné péči?

Vždy to záleží na možnostech konkrétní tety a to jak prostorových, tak časových. Pro představu bývá u jedné tety od 5–20 koček a počty se mění podle období v roce (v období kotěcí sezóny to může být více). Velkou výhodou bývá zahrada, kde mohou být voliéry.

Prostory pro kočky • Depozitum u Šimona a Depozitum Mléčný krok

Kolik stojí péče o jednu kočku?

Péče o jednu zdravou kočku od přijetí do odchodu do nového domova je běžně mimo krmiva a steliva kolem 1300 Kč / 2200 Kč (podle pohlaví). Tato částka zahrnuje: 600 Kč dvě očkování, 100 Kč odčervení a kastraci podle pohlaví je v rozsahu 600 – 1500 Kč (kocour – kočka). V případě špatného zdravotního stavu se léčba může vyšplhat na několik tisíc, až desítky tisíc.

Kolik jde z ČIČI na pomoc kočkám bez domova?

Z každé ČIČI jde 10 % ze zisku na pomoc kočkám. Do budoucna plánujeme navýšení na 20 %. Na transparentní účet se seznamem příspěvků a jejich využití se můžeš podívat tady. ČIČI bude průběžně informovat o příspěvcích na svých stránkách a sociálních sítích.

Chceš vidět, jak tety z Hope z.s. pracují a o koho se starají?
Koukni se na jejich Facebook tady a tady nebo na stránky projektu.

Rozhovor s Petrou z Depozitum Mléčný krok si můžeš přečíst tady.

Zajímá tě pomoc kočkám v České republice?
Mrkni na Kočičí přání, které organizuje mnoho projektů na pomoc útulkům po celé ČR. 🙂

SHOPPING BAG 0